مزایا و معایب لوسترهای کریستالی، برنجی، برنزی و فانتزی

شاید معیار زیبایی در لوستر و چراغ‌هایی که برای روشنایی خانه استفاده می‌کنیم، مهم باشد اما به یاد داشته باشید که شما نیرو و جریان برق را برای داشتن روشنایی و دید بهتر استفاده می‌کنید…

دنیای لوسترهای رنگارنگ این روزها پر است از اجناس ارزان‌قیمت چینی که البته به قول خبره‌ها نباید گول قیمت ارزان‌شان را خورد چون ممکن است صدمه‌های جبران‌ناپذیری به بار بیاورد. ما در اینجا به بازار پرزرق و برق لوستر می‌رویم و انواع لوسترها را از نظر ایمنی، میزان نوردهی و دوام و قیمت بررسی می‌کنیم تا راهنمای خوبی باشد برای خانواده‌هایی که می‌خواهند خانه‌شان را در نوروز با لوستر جدید نونوار کنند. لوسترهای کریستالی را که همه می‌شناسند. این لوسترها از قدیم در خانه‌های ایرانی‌ها وجود داشته و امروز هم مدل‌های جدید و متنوعی از این لوسترها به بازار آمده‌اند. شکل کلی این لوسترها عبارت است از یک پایه فلزی که کریستال‌های کوچک و بزرگ از اطراف آن آویزان شده؛ کریستال‌هایی که برخی پرتلالو و درخشان هستند و بعضی جلوه چندانی ندارند. شکل کریستال‌ها هم متفاوت است؛ گوی‌های چندوجهی، لوزی‌های بلند و کوتاه و….

کریستال‌ها قیمت‌های متفاوت دارند و قیمت لوسترهای کریستال‌دار، تابع تعداد شاخه‌ها و تعداد گوی‌های کریستالی است که در آن به کار رفته است. جنس‌های چک و اتریش، بهترین انواع موجود در بازار هستند. بعد از آن کریستال ترک و ایتالیا قیمت‌های کمتری دارند.

گاهی در یک لوستر، تلفیقی از چند نوع کریستال به چشم می‌خورد. به عنوان نمونه، کریستال‌های بزرگ، اتریشی و کریستال‌های کوچک، ترکیه‌ای هستند. پس قیمت لوستر کریستال‌دار براساس نوع و تعداد کریستال‌ها و ارزش پایه لوستر که کریستال‌ها روی آن جای گرفته‌اند، تعیین می‌شود.

قیمت پایه برای یک لوستر کریستال ۵ شاخه وارداتی، حدود ۲۰۰ هزار تومان است که به ازای هر شاخه بین ۳۰ تا ۶۰ هزار تومان اضافه می‌شود. مزیت لوسترهای کریستالی این است که علاوه بر زیبایی، به دلیل وجود کریستال‌های شیشه‌ای، نور لامپ‌ها را منعکس می‌کنند و در نتیجه درخشش بیشتری دارند.

 

لوسترهای برنجی و برنزی گران‌ترند

لوسترهای سنتی، آنهایی که مادرها و مادربزرگ‌ها می‌پسندند، قیمت‌های سرسام‌آوری دارند. قیمت آنها بر اساس جنس آنها متغیر است. لوسترهای برنزی، برنجی، نقره‌ای و آنهایی که آب‌طلا دارند، رکورد قیمت را شکسته‌اند. قیمت مدل‌های ۸ شاخه لوسترهای بزرگ از حدود ۷۰۰ هزار تومان شروع می‌شود و پایانی ندارد. به‌عنوان نمونه یک لوستر ۱۵ شاخه دودی برنز، نزدیک به ۴ میلیون تومان قیمت دارد. قیمت این مدل لوسترها بر اساس عیار فلزی که در آن به کار رفته، تفاوت زیادی دارد و حتی تا ۱۵ میلیون تومان هم به فروش می‌رسند. اگر چه میزان کار دستی که روی این لوسترها انجام شده هم معیار مهمی برای تعیین قیمت‌شان است. شاخه‌هایی که ارزان‌تر هستند سبک‌ترند و کمتر کار برده‌اند، اما شاخه‌های گران‌تر سنگین هستند و روی آنها با دست کار شده است. مزیت این لوسترها نسبت به انواع دیگر این است که اولا ایرانی و منحصر به فرد هستند، ثانیا از فلزات گرانبها ساخته شده‌اند و ثالثا به خاطر کار دستی که روی آنها انجام می‌شود، اثر هنری محسوب می‌شوند. البته وزن سنگین و احتمال سیاه شدن فلز به مرور زمان هم از معایب این لوسترهاست. لوسترهای سبک‌تری، طرح لوسترهای برنجی و برنزی و با قیمت ارزان‌تر هم در بازار وجود دارد که برای اتاق‌های پذیرایی کوچک استفاده می‌شوند و زوج‌های جوان بیشترین خریداران آنها محسوب می‌شوند. این لوسترها که با قیمتی حدود ۱۵۰ هزار تومان تا ۵۰۰ هزار تومان در بازارها به فروش می‌رسند، معمولا ۵ شاخه‌اند و روکش آنها نقره‌ای یا طلایی رنگ است.

 

چسبیده به طاق!

چراغ‌های سقفی هم نوع رایجی از لوسترها هستندکه در آن یک یا چند چراغ با صفحه‌ای معمولا فلزی به سقف پیچ می‌شوند. مدل‌های سقفی کوچک که ۱ یا ۲ چراغ دارند معمولا برای راهروها استفاده می‌شوند و نور کمی دارند و در روز از آنها به ندرت استفاده می‌شود. چراغ‌های سقفی ۲ مدل، با قاب و بدون قاب دارند. قیمت آنها از حدود ۴۰ هزار تومان شروع و بسته به تعداد چراغ‌ها، جنس و مدل قاب بیشتر می‌شود. مدل‌هایی که بزرگ‌ترند، وزن بیشتری دارند و قاب‌شان از شیشه‌های ضخیم‌تری درست شده را با حدود قیمت ۲۰۰ هزار تومان می‌توانید پیدا کنید. این مدل چراغ‌های سقفی را برای آشپزخانه‌ و اتاق‌نشیمن به شما پیشنهاد می‌کنند. هرچند که مدل‌های‌هایی هم وجود دارد که به درد محیط‌های اداری می‌خورد و کمتر خانمی آنها را برای خانه می‌پسندد. چراغ‌های سقفی اداری حدود ۱۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومان قیمت دارند. این روزها انواع و اقسام لوسترهای حباب‌دار و سقفی چینی هم در کنار لوسترهای ایرانی در مغازه‌ها جا خوش کرده‌اند. اگرچه چینی‌ها در مقایسه با ایرانی‌ها رنگ و لعاب زیباتری دارند، اما کیفیت‌شان نازل‌تر است. فروشنده‌ها می‌گویند لوسترهای چینی‌ ایمنی ندارند؛ سیمی که از طرفی به لوستر و یک سر آن به سقف وصل می‌شود نازک است و به راحتی پاره می‌شود چون چینی‌ها اغلب به جای فلز از پلاستیک استفاده می‌کنند. گاهی اوقات لامپ داخل حباب آب می‌شود یا به راحتی می‌شکند. حباب چینی نازک و سبک است؛ حرارت لامپ به سادگی باعث ترکیدن حباب می‌شود، اما ایرانی‌ها مقاوم‌ترند. حباب‌های ایرانی در کوره انواع دما را طی می‌کنند و استحکام می‌یابند. اگر لامپ۱۰۰ وات در چینی‌ها بترکد، حباب‌های ایرانی لامپ ۵۰۰ وات را هم تحمل می‌کنند.

 

برای سقف کوتاه، لوستر آویز نخرید

آنچه که در مغازه‌های لوستر فروشی به چشم می‌آید، آویزهایی با رنگ‌های شاد و شیشه‌های رنگارنگ است که طرفداران زیادی دارد. این مدل‌ها معمولا به شکل بیضی یا استوانه‌هایی است که هر ۲ سر آن باز است. برخی انواع فانتزی از جنس فرفورژه یا طرح تیتانیوم هم در مغازه‌ها به چشم می‌خورد. فرفورژه‌ها متنوع‌اند و درانواع مدل‌هایشان چند رنگ و طرح‌دار هم دیده می‌شود. قیمت این مدل‌های اسپرت که بین دختران جوان طرفدار زیادی دارد، از ۶۰ تا ۱۵۰ هزار تومان متغیر است. هر چند که مدل‌هایی که به شکل‌هایی نظیر پروانه و گل هستند گران‌ترند و تا ۳۰۰ هزار تومان هم فروخته می‌شوند. مدل‌های چوبی این کارها ارزان‌تر هستند و با ۶۰ هزار تومان می‌توانید یکی از لوسترهای طرح چوب را خریداری کنید. اول اینکه هنگام خرید لوستر، مساحت و ارتفاع سقف اتاق را حتما در نظر بگیرید. ارتفاع سقف یکی از تعیین‌کننده‌ترین عوامل در انتخاب لوستر است. اگر سقف شما کوتاه است به هیچ‌وجه از لوسترهای آویز به خصوص آویزهای کریستال استفاده نکنید چون ممکن است سر میهمان‌های قدبلندتان به لوستر برخورد کند. برای خانه‌های با سقف کوتاه لوستر سقفی بهترین گزینه است. از طرف دیگر دقت کنید ابعاد لوستر با ابعاد اتاق هماهنگ باشد. ضمن اینکه باید به نحوه نورپردازی لوستر هم دقت کنید تا متناسب با طراحی دکور منزلتان باشد. نورپردازی توسط لوستر به طور کلی چه آویز و چه سقفی با توجه به طرز قرارگرفتن شاخه‌ها و در نتیجه لامپ، به ۳ فرم اصلی سربالا، سر پایین و خوابیده تقسیم می‌شود. در مدل سر بالا نور به طرف بالا انتشار می‌یابد و در نتیجه سقف هم روشن می‌شود ولی در مدل سر پایین از آنجا که شاخه‌ها و در نتیجه لامپ‌ها، به سمت پایین قرار دارند نور بیشتر به پایین می‌تابد و در نتیجه سقف تاریک‌تر خواهد بود. در مدل سوم شاخه‌ها به موازات سقف و به صورت خوابیده بوده و معمولا این فرم در قالب لوسترهای غیرآویز و به اصطلاح سقفی وجود دارند. نورپردازی در این نوع لوستر ابتدا به طرفین یعنی دیوارها صورت می‌گیرد.

الناز باقری‌نژاد