مزايا و معايب لوسترهاي کريستالي، برنجي، برنزي و فانتزي

شايد معيار زيبايي در لوستر و چراغ‌هايي که براي روشنايي خانه استفاده مي‌کنيم، مهم باشد اما به ياد داشته باشيد که شما نيرو و جريان برق را براي داشتن روشنايي و ديد بهتر استفاده مي‌کنيد…

دنياي لوسترهاي رنگارنگ اين روزها پر است از اجناس ارزان‌قيمت چيني که البته به قول خبره‌ها نبايد گول قيمت ارزان‌شان را خورد چون ممکن است صدمه‌هاي جبران‌ناپذيري به بار بياورد. ما در اينجا به بازار پرزرق و برق لوستر مي‌رويم و انواع لوسترها را از نظر ايمني، ميزان نوردهي و دوام و قيمت بررسي مي‌کنيم تا راهنماي خوبي باشد براي خانواده‌هايي که مي‌خواهند خانه‌شان را در نوروز با لوستر جديد نونوار کنند. لوسترهاي کريستالي را که همه مي‌شناسند. اين لوسترها از قديم در خانه‌هاي ايراني‌ها وجود داشته و امروز هم مدل‌هاي جديد و متنوعي از اين لوسترها به بازار آمده‌اند. شکل کلي اين لوسترها عبارت است از يک پايه فلزي که كريستال‌هاي كوچك و بزرگ از اطراف آن آويزان شده؛ كريستال‌هايي كه برخي پرتلالو و درخشان هستند و بعضي جلوه چنداني ندارند. شكل كريستال‌ها هم متفاوت است؛ گوي‌هاي چندوجهي، لوزي‌هاي بلند و كوتاه و….

كريستال‌ها قيمت‌هاي متفاوت دارند و قيمت لوسترهاي كريستال‌دار، تابع تعداد شاخه‌ها و تعداد گوي‌هاي كريستالي است كه در آن به كار رفته است. جنس‌هاي چك و اتريش، بهترين انواع موجود در بازار هستند. بعد از آن كريستال ترك و ايتاليا قيمت‌هاي كمتري دارند.

گاهي در يك لوستر، تلفيقي از چند نوع كريستال به چشم مي‌خورد. به عنوان نمونه، كريستال‌هاي بزرگ، اتريشي و كريستال‌هاي كوچك، تركيه‌اي هستند. پس قيمت لوستر كريستال‌دار براساس نوع و تعداد كريستال‌ها و ارزش پايه لوستر كه كريستال‌ها روي آن جاي گرفته‌اند، تعيين مي‌شود.

قيمت پايه براي يک لوستر کريستال 5 شاخه وارداتي، حدود 200 هزار تومان است که به ازاي هر شاخه بين 30 تا 60 هزار تومان اضافه مي‌شود. مزيت لوسترهاي کريستالي اين است که علاوه بر زيبايي، به دليل وجود کريستال‌هاي شيشه‌اي، نور لامپ‌ها را منعکس مي‌کنند و در نتيجه درخشش بيشتري دارند.

 

لوسترهاي برنجي و برنزي گران‌ترند

لوسترهاي سنتي، آنهايي که مادرها و مادربزرگ‌ها مي‌پسندند، قيمت‌هاي سرسام‌آوري دارند. قيمت آنها بر اساس جنس آنها متغير است. لوسترهاي برنزي، برنجي، نقره‌اي و آنهايي که آب‌طلا دارند، رکورد قيمت را شکسته‌اند. قيمت مدل‌هاي 8 شاخه لوسترهاي بزرگ از حدود 700 هزار تومان شروع مي‌شود و پاياني ندارد. به‌عنوان نمونه يک لوستر 15 شاخه دودي برنز، نزديک به 4 ميليون تومان قيمت دارد. قيمت اين مدل لوسترها بر اساس عيار فلزي که در آن به کار رفته، تفاوت زيادي دارد و حتي تا 15 ميليون تومان هم به فروش مي‌رسند. اگر چه ميزان کار دستي که روي اين لوسترها انجام شده هم معيار مهمي براي تعيين قيمت‌شان است. شاخه‌هايي كه ارزان‌تر هستند سبك‌ترند و كمتر كار برده‌اند، اما شاخه‌هاي گران‌تر سنگين هستند و روي آنها با دست كار شده است. مزيت اين لوسترها نسبت به انواع ديگر اين است که اولا ايراني و منحصر به فرد هستند، ثانيا از فلزات گرانبها ساخته شده‌اند و ثالثا به خاطر کار دستي که روي آنها انجام مي‌شود، اثر هنري محسوب مي‌شوند. البته وزن سنگين و احتمال سياه شدن فلز به مرور زمان هم از معايب اين لوسترهاست. لوسترهاي سبک‌تري، طرح لوسترهاي برنجي و برنزي و با قيمت ارزان‌تر هم در بازار وجود دارد که براي اتاق‌هاي پذيرايي کوچک استفاده مي‌شوند و زوج‌هاي جوان بيشترين خريداران آنها محسوب مي‌شوند. اين لوسترها که با قيمتي حدود 150 هزار تومان تا 500 هزار تومان در بازارها به فروش مي‌رسند، معمولا 5 شاخه‌اند و روکش آنها نقره‌اي يا طلايي رنگ است.

 

چسبيده به طاق!

چراغ‌هاي سقفي هم نوع رايجي از لوسترها هستندكه در آن يک يا چند چراغ با صفحه‌اي معمولا فلزي به سقف پيچ مي‌شوند. مدل‌هاي سقفي کوچک که 1 يا 2 چراغ دارند معمولا براي راهروها استفاده مي‌شوند و نور کمي دارند و در روز از آنها به ندرت استفاده مي‌شود. چراغ‌هاي سقفي 2 مدل، با قاب و بدون قاب دارند. قيمت آنها از حدود 40 هزار تومان شروع و بسته به تعداد چراغ‌ها، جنس و مدل قاب بيشتر مي‌شود. مدل‌هايي که بزرگ‌ترند، وزن بيشتري دارند و قاب‌شان از شيشه‌هاي ضخيم‌تري درست شده را با حدود قيمت 200 هزار تومان مي‌توانيد پيدا کنيد. اين مدل چراغ‌هاي سقفي را براي آشپزخانه‌ و اتاق‌نشيمن به شما پيشنهاد مي‌کنند. هرچند که مدل‌هاي‌هايي هم وجود دارد که به درد محيط‌هاي اداري مي‌خورد و کمتر خانمي آنها را براي خانه مي‌پسندد. چراغ‌هاي سقفي اداري حدود 100 تا 250 هزار تومان قيمت دارند. اين روزها انواع و اقسام لوسترهاي حباب‌دار و سقفي چيني هم در كنار لوسترهاي ايراني در مغازه‌ها جا خوش كرده‌اند. اگرچه چيني‌ها در مقايسه با ايراني‌ها رنگ و لعاب زيباتري دارند، اما كيفيت‌شان نازل‌تر است. فروشنده‌ها مي‌گويند لوسترهاي چيني‌ ايمني ندارند؛ سيمي كه از طرفي به لوستر و يك سر آن به سقف وصل مي‌شود نازك است و به راحتي پاره مي‌شود چون چيني‌ها اغلب به جاي فلز از پلاستيك استفاده مي‌كنند. گاهي اوقات لامپ داخل حباب آب مي‌شود يا به راحتي مي‌شكند. حباب چيني نازك و سبك است؛ حرارت لامپ به سادگي باعث تركيدن حباب مي‌شود، اما ايراني‌ها مقاوم‌ترند. حباب‌هاي ايراني در كوره انواع دما را طي مي‌كنند و استحكام مي‌يابند. اگر لامپ100 وات در چيني‌ها بتركد، حباب‌هاي ايراني لامپ 500 وات را هم تحمل مي‌كنند.

 

براي سقف کوتاه، لوستر آويز نخريد

آنچه که در مغازه‌هاي لوستر فروشي به چشم مي‌آيد، آويزهايي با رنگ‌هاي شاد و شيشه‌هاي رنگارنگ است که طرفداران زيادي دارد. اين مدل‌ها معمولا به شکل بيضي يا استوانه‌هايي است که هر 2 سر آن باز است. برخي انواع فانتزي از جنس فرفورژه يا طرح تيتانيوم هم در مغازه‌ها به چشم مي‌خورد. فرفورژه‌ها متنوع‌اند و درانواع مدل‌هايشان چند رنگ و طرح‌دار هم ديده مي‌شود. قيمت اين مدل‌هاي اسپرت که بين دختران جوان طرفدار زيادي دارد، از 60 تا 150 هزار تومان متغير است. هر چند که مدل‌هايي که به شکل‌هايي نظير پروانه و گل هستند گران‌ترند و تا 300 هزار تومان هم فروخته مي‌شوند. مدل‌هاي چوبي اين کارها ارزان‌تر هستند و با 60 هزار تومان مي‌توانيد يکي از لوسترهاي طرح چوب را خريداري کنيد. اول اينکه هنگام خريد لوستر، مساحت و ارتفاع سقف اتاق را حتما در نظر بگيريد. ارتفاع سقف يكي از تعيين‌كننده‌ترين عوامل در انتخاب لوستر است. اگر سقف شما کوتاه است به هيچ‌وجه از لوسترهاي آويز به خصوص آويزهاي کريستال استفاده نکنيد چون ممکن است سر ميهمان‌هاي قدبلندتان به لوستر برخورد کند. براي خانه‌هاي با سقف کوتاه لوستر سقفي بهترين گزينه است. از طرف ديگر دقت کنيد ابعاد لوستر با ابعاد اتاق هماهنگ باشد. ضمن اينکه بايد به نحوه نورپردازي لوستر هم دقت کنيد تا متناسب با طراحي دکور منزلتان باشد. نورپردازي توسط لوستر به طور كلي چه آويز و چه سقفي با توجه به طرز قرارگرفتن شاخه‌ها و در نتيجه لامپ، به 3 فرم اصلي سربالا، سر پايين و خوابيده تقسيم مي‌شود. در مدل سر بالا نور به طرف بالا انتشار مي‌يابد و در نتيجه سقف هم روشن مي‌شود ولي در مدل سر پايين از آنجا كه شاخه‌ها و در نتيجه لامپ‌ها، به سمت پايين قرار دارند نور بيشتر به پايين مي‌تابد و در نتيجه سقف تاريك‌تر خواهد بود. در مدل سوم شاخه‌ها به موازات سقف و به صورت خوابيده بوده و معمولا اين فرم در قالب لوسترهاي غيرآويز و به اصطلاح سقفي وجود دارند. نورپردازي در اين نوع لوستر ابتدا به طرفين يعني ديوارها صورت مي‌گيرد.

الناز باقري‌نژاد