نگاهي به بازار متنوع انواع لوستر

واقعا تماشاي دنيا از پشت آن شيشه‌هاي درخشان زيبا به نظر مي‌رسد.تلالو و درخششي كه در آن ايجاد مي‌شود بسيار جذاب و فريبنده است. به طوري كه داشتن يك قطعه شيشه‌اي (كريستال) از آن چراغ‌ها (لوستر) بسيار شادي‌آور است. شايد تاريخ ساخت و استفاده از لوستر به زمان قبل از اختراع بزرگ اديسون برگردد.

يعني آن زمان كه به جاي لامپ، از شمع استفاده مي‌شد. در آن زمان حباب‌‌هاي بلوري و شمعدان‌هايي با آويزهاي شيشه‌اي نقش لوسترهاي زيباي امروزي را ايفا مي‌كردند.
اما به صورت رسمي حدود 70 سال پيش ايراني‌ها به تقليد از اروپايي‌ها شروع به ساخت لوستر كردند و آن قدر به اين صنعت علاقه نشان دادند كه در حال حاضر تبديل به اصلي‌ترين توليد‌كنندگان لوستر در خاورميانه شده‌اند.
تا چند سال پيش تنها لوسترهايي كه با قيمت گران وارد كشور مي‌شد، لوسترهاي ايتاليايي بودند كه شكل و شمايل آنها طوري بود كه مناسب استفاده در دربار و كاخ‌هاي سلطنتي بود.
قيمت آنها هم بستگي به جنس آنها داشت و بين 400 تا 800 هزار تومان و شايد هم چند ميليون تومان متغير بود.
اگر خيابان سبزه‌ميدان، لاله‌زار، بازار و خيابان شريعتي را از نظر بگذرانيم لوسترهاي متفاوتي مي‌بينيم كه هر كدام مارك مخصوص خود را يدك مي‌كشند.
لوسترهاي برنزي، بلوري، آب نقره، آب طلا، لوله‌اي، كريستالي، چوبي و … كه البته قيمت هر لوستر بسته به تعداد شاخه‌هاي به كار رفته شده در ساخت آنها متفاوت است.
مدل‌هايي كه از نظر ظاهر شباهت زيادي به هم دارند نيز به دليل تفاوت جنس آلياژ به كار رفته در آن قيمت‌هاي متفاوتي دارند.
غلامي يكي از فروشندگان لوستر مي‌گويد: چند سالي است كه بازار توليد لوستر در ايران به صورت جدي فعال شده است و از كيفيت خوبي نيز برخوردار است.
البته بيشتر لوسترهايي كه در بازار يافت مي‌شود محصول ايران و چين است كه در اين بين محصولات چيني كيفيت مطلوبي ندارد و خريداران، بيشتر ترجيح مي‌دهند كه توليدات داخلي را انتخاب كنند.
وي همچنين مي‌گويد: بيشتر لوسترهاي ايران به كشورهايي چون بحرين، عربستان و كويت صادر مي‌شود كه پرمتقاضي نيز هست.
اين فروشنده در ادامه ماه‌هاي آذر و دي را از ماه‌هاي پرفروش اين محصول مي‌داند كه در اين ماه‌ها به دليل نزديك شدن به ايام عيد بازار لوستر از رونق خوبي برخوردار است.
به دليل كم‌شدن تقاضا، واردات لوسترهاي ايتاليايي تقريبا متوقف شده است و تنها معدودي از افراد علاقه‌مند، با سفارش به فروشگاه‌هاي خارجي، آنها را به كشور وارد مي‌كنند.
اما بيشتر لوسترهاي چيني با قيمت بسيار پايين يعني شاخه‌اي 3 يا 4هزار تومان تا 50هزار تومان به فروش مي‌رسند و كارهاي ايراني نيز بسته به نوع آن از شاخه‌اي 7هزار تومان تا 200هزار تومان در بازار خريد و فروش مي‌شوند.
اما لوسترهاي طلايي بيشتر از مدل‌هاي ديگر در فروشگاه‌ها يافت مي‌شوند و اين نشان مي‌دهد كه بازار فعلا در دست رنگ طلايي‌ها است.
«تهراني» يكي ديگر از فروشندگان اين محصول معتقد است «قبل از مدل طلايي، مدل برنزي مد بود، الان هم كم‌كم گرايش‌ها به سمت لوسترهاي چوبي مي‌رود.
البته در اين ميان مدل‌هاي تلفيقي هم وجود دارد كه در آن علاوه بر چوب از كريستال هم استفاده شده است و بسته به شكل تلفيق‌ها، قيمت آنها هم گران‌تر مي‌شود.»
به گفته اين فروشنده بعضي از توليدكنندگان بزرگ لوستر به همراه توليدات خود شناسنامه آن كالا را هم ارائه مي‌دهند، همچنين علاوه بر شناسنامه كه مشخصات لوستر در آن ثبت شده، برگه گارانتي هم وجود دارد و لوستر خريداري شده 2 تا 10سال گارانتي دارد.
جالب است بدانيد كه مدل ايتاليايي لوسترهاي چيني هم در بازار ايران يافت مي‌شود. اصل اين مدل بيش از 400هزار تومان قيمت دارد اما چيني‌ها با قيمت 60 تا 70هزار تومان آن را عرضه مي‌كنند. در حالي كه ظاهر آن با مدل ايتاليايي تفاوت چنداني ندارد.
«عطايي» يكي از توليدكنندگان اين محصول مي‌گويد: «لوسترهاي ايراني آن قدر اعتبار دارند كه خريداران ما به خريد اجناس ايراني تمايل نشان بدهند. البته لوسترهاي چيني از شكل‌ها، طرح و رنگ‌هاي متنوعي برخوردارند و به عبارتي مي‌توان گفت كه تنها ظاهر دارند، اما كيفيت چندان مطلوبي ندارند.
وي به استقبال مردم از كالاهاي چيني اشاره مي‌كند و مي‌گويد: «البته يكنواختي و نداشتن تنوع در لوسترهاي ايراني تا حدودي باعث شد كه مردم به خريد لوسترهاي ارزان و متنوع چيني تمايل نشان دهند.
به اعتقاد اين توليدكننده اكثر لوسترهاي ايراني را در چهارراه گلوبندك، لوسترهاي چيني را در لاله‌زار و انواع ايتاليايي، اسپانيايي و ترك اين محصول را در خيابان شريعتي (سيد‌خندان تا تجريش) مي‌توان يافت.
اما انواع لوسترهاي برنزي، شاخه‌اي 7 تا 50هزار تومان، لوسترهاي بلوري، شاخه‌اي 6 تا 25هزار تومان، لوستر آب‌طلا مدل شمشي بين 20 تا 40هزار تومان، لوستر آب‌طلا مدل لوله‌اي، شاخه‌اي 15 تا 30هزار تومان، لوستر كريستال بين 7 تا 25هزار تومان قيمت دارند كه بسته به تعداد شاخه‌هاي به كار برده شده در يك لوستر مي‌توان قيمت نهايي يك لوستر را محاسبه كرد.
«عطايي» به افزايش تقريبا 50درصدي قيمت مواد اوليه اين محصول در سال جديد اشاره مي‌‌كند و مي‌گويد: «قيمت مواد اوليه‌اي كه در ساخت لوستر به كار مي‌روند امسال حدود 50درصد افزايش يافته كه اين موضوع باعث شده تا قيمت بعضي از لوسترها نيز تا 50درصد افزايش يابد.»
اعظم فرمايشي يكي از مراجعين به خيابان گلوبندك است كه براي خريد لوستر به اين مكان مراجعه كرده است.
به گفته وي، لوسترهاي‌ آلماني و ايتاليايي از لحاظ ظاهر (شفافيت و ظرفيت طرح) با لوسترهاي چيني و ايراني بسيار متفاوت هستند و قيمت بسيار بالايي هم دارند.
وي معتقد است: قيمت يك لوستر سقفي ايتاليايي در سايز متوسط حدود 350‌هزار تومان است كه همين لوستر، البته با مليت چيني قيمتي حدود 200‌تا 220‌هزار تومان دارد. ولي ظرافت و شفافيت نمونه‌هاي‌ آلماني و ايتاليايي را ندارد.
طاهر عباسي نيز يك فروشنده در همين منطقه است.وي مي‌گويد: به دليل كريستال مرغوبي كه در توليد لوسترهاي ايتاليايي به كار رفته است، اين لوسترها پس از حدود 2 تا 5‌ سال مصرف از مشتري خريداري مي‌‌شود و از كريستال‌هاي شفاف آن در ساخت مدل‌هاي جديد استفاده مي‌شود.
به گفته وي اين كار توسط برخي از فروشندگان و توليد‌كنندگان لوستر انجام مي‌شود و هم به نفع خريدار است و هم به نفع فروشنده.
به هر حال بازار پر تنوع انواع لوستر و چراغ‌هاي روشنايي هر روز در آستانه تحولي تازه قرار دارد و هر روز لوسترهايي در مدل‌هاي مختلف به بازار عرضه مي‌شود.
انتخاب با شما است.
مي‌‌توانيد با توجه به سليقه و نوع موجودي، هر لوستري را مي‌‌خواهيد انتخاب كنيد.

مينا صباغي